Hello guest, if you read this it means you are not registered. Click here to register in a few simple steps, you will enjoy all features of our Forum.

• 1 głosów - średnia: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ekumenia - czy to praktyka biblijna?
Czy Waszym zdaniem ekumenia ma podstawy biblijne?
  Odpowiedz   Ostrzeż
Oczywiście, że ma. W założeniach chrześcijanie powinni stanowić jedność,
a nie być podzieleni na kilkadziesiąt wrogich sobie ugrupowań, jest to jedno
z głównych dążeń chrześcijan
Jezus modlił się na ziemi:

Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał.  I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy.  Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś

Apostołowie nauczali, że podziały to nic dobrego:

A przeto upominam was, bracia, w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyście byli zgodni, i by nie było wśród was rozłamów; byście byli jednego ducha i jednej myśli.  Doniesiono mi bowiem o was, bracia moi, przez ludzi Chloe, że zdarzają się między wami spory.  Myślę o tym, co każdy z was mówi: "Ja jestem Pawła, a ja Apollosa; ja jestem Kefasa, a ja Chrystusa".  Czyż Chrystus jest podzielony? Czyż Paweł został za was ukrzyżowany? Czyż w imię Pawła zostaliście ochrzczeni?  Dziękuję Bogu, że prócz Kryspusa i Gajusa nikogo z was nie ochrzciłem.  Nikt przeto nie może powiedzieć, że w imię moje został ochrzczony.  Zresztą, prawda, ochrzciłem dom Stefanasa. Poza tym nie wiem, czym ochrzcił jeszcze kogoś.

W wielu fragmentach Słowa Bożego przewija się troska o taką postawę i taką postawę przyjmują ekumeniści.
[Obrazek: rt797_a.jpg]
  Odpowiedz   Ostrzeż
Mam wrażenie, że nie do końca rozumiesz czym jest ekumenia. Może napisz jak rozumiesz ten termin.
  Odpowiedz   Ostrzeż
Generalnie rozumiem , tak jak podaje definicja encyklopedyczna:

Ekumenizm lub ruch ekumeniczny (z gr. οικουμένη – oikumene – zamieszkana ziemia) – ruch w obrębie chrześcijaństwa dążący do przywrócenia pierwotnej jedności pomiędzy rozlicznymi wyznaniami chrześcijańskimi w ramach jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła.

Głównym narzędziem ekumenizmu jest dialog i wspólna modlitwa. Zasięg dialogu ekumenicznego może obejmować lokalne, regionalne, krajowe bądź światowe chrześcijańskie wspólnoty religijne, a jego forma może przybrać zarówno porozumienia dwustronne, jak i wielostronne. Największą i najbardziej wpływową reprezentację ruchu ekumenicznego stanowi Światowa Rada Kościołów, obejmująca dialogiem ponad 350 Kościołów tradycji protestanckiej, anglikańskiej, starokatolickiej i prawosławnej w ponad 120 państwach.

Więcej tutaj :
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ekumenizm
[Obrazek: rt797_a.jpg]
  Odpowiedz   Ostrzeż
Zjednoczenie ekumeniczne pod dowództwem papieża coraz bliżej.
  Odpowiedz   Ostrzeż

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości