Hello guest, if you read this it means you are not registered. Click here to register in a few simple steps, you will enjoy all features of our Forum.

  • 1 głosów - średnia: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ekumenia - czy to praktyka biblijna?
#1
Czy Waszym zdaniem ekumenia ma podstawy biblijne?
  Odpowiedz
#2
Oczywiście, że ma. W założeniach chrześcijanie powinni stanowić jedność,
a nie być podzieleni na kilkadziesiąt wrogich sobie ugrupowań, jest to jedno
z głównych dążeń chrześcijan
Jezus modlił się na ziemi:

Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał.  I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy.  Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś

Apostołowie nauczali, że podziały to nic dobrego:

A przeto upominam was, bracia, w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyście byli zgodni, i by nie było wśród was rozłamów; byście byli jednego ducha i jednej myśli.  Doniesiono mi bowiem o was, bracia moi, przez ludzi Chloe, że zdarzają się między wami spory.  Myślę o tym, co każdy z was mówi: "Ja jestem Pawła, a ja Apollosa; ja jestem Kefasa, a ja Chrystusa".  Czyż Chrystus jest podzielony? Czyż Paweł został za was ukrzyżowany? Czyż w imię Pawła zostaliście ochrzczeni?  Dziękuję Bogu, że prócz Kryspusa i Gajusa nikogo z was nie ochrzciłem.  Nikt przeto nie może powiedzieć, że w imię moje został ochrzczony.  Zresztą, prawda, ochrzciłem dom Stefanasa. Poza tym nie wiem, czym ochrzcił jeszcze kogoś.

W wielu fragmentach Słowa Bożego przewija się troska o taką postawę i taką postawę przyjmują ekumeniści.
  Odpowiedz
#3
Mam wrażenie, że nie do końca rozumiesz czym jest ekumenia. Może napisz jak rozumiesz ten termin.
  Odpowiedz
#4
Generalnie rozumiem , tak jak podaje definicja encyklopedyczna:


Ekumenizm lub ruch ekumeniczny (z gr. οικουμένη – oikumene – zamieszkana ziemia) – ruch w obrębie chrześcijaństwa dążący do przywrócenia pierwotnej jedności pomiędzy rozlicznymi wyznaniami chrześcijańskimi w ramach jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła.

Głównym narzędziem ekumenizmu jest dialog i wspólna modlitwa. Zasięg dialogu ekumenicznego może obejmować lokalne, regionalne, krajowe bądź światowe chrześcijańskie wspólnoty religijne, a jego forma może przybrać zarówno porozumienia dwustronne, jak i wielostronne. Największą i najbardziej wpływową reprezentację ruchu ekumenicznego stanowi Światowa Rada Kościołów, obejmująca dialogiem ponad 350 Kościołów tradycji protestanckiej, anglikańskiej, starokatolickiej i prawosławnej w ponad 120 państwach.


Więcej tutaj :
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ekumenizm
  Odpowiedz
#5
Zjednoczenie ekumeniczne pod dowództwem papieża coraz bliżej.
  Odpowiedz
#6
Ekumenia w obecnej formie jest złem. Widzę w kościele rzymskim ekumenię z poganami. Bardzo dużo wspólnych działań (w tym modlitw) z Muzułmanami. Najgorszym w tym względzie było spotkanie w Asyżu w 1986 roku, gdzie zebrano Muzułanów, buddystów, animistów i chrześcijan, aby modlili się razem.

Drugą drogą ekumenizmu jest powrót wyznań protestancki do matki kościoła. Deklaracja u uznawaniu chrztów jest tego dowodem. Kościół rzymski się nie zmienia. Nie reformuje w kierunku wskazywanym przez Biblię, ale dostosowuje innych.

Natomiast prawdziwi chrześcijanie nie potrzebują ruchu ekumenicznego, bo gdziekolwiek się spotkają mogą modlić się razem i żyć w społeczności. Bo kościoł Chrystusa jest jeden i jest powszechny. Święci mogą mieć różne zdanie w sprawach drugorzędnych, ale najważniejsze dogamty są wspólne. I nie dzielą a łączą.
Tworzę i udostępniam za darmo biblijne czasopismo dla dzieci oraz biblijne gry planszowe
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości